چای قرمز یا چای رویبوس چیست؟

چای قرمز یا چای رویبوس یا دمنوش رویبوس به عنوان یه نوشیدنی سالم و خوشمزه طرفداران زیادی پیدا کرده، این دمنوش قرن ها در آفریقا مورد استفاده بوده و اکنون به یک نوشیدنی محبوب در سرتاسر دنیا تبدیل شده است.

دمنوش رویبوس یا چای رویبوس چیست؟

دمنوش رویبوس که به چای قرمز شهرت دارد از درختچه ای که در سواحل آفریقای جنوبی میروید، به دست می آید. در روش سنتی برگ را تخمیر میکنند تا زمانی که رنگ آن به قرمز مایل به قهوه ای برسد. رویبوس در دو نوع وجود دارد. رویبوس سبز و قرمز که رویبوس سبز تخمیر نشده است و دارای قیمت بالاتر و عطر قوتری نسبت به رویبوس سنتی است. همچنین رویبوس سبز دارای آنتی اکسیدان بالاتری نیز میباشد. آنتی اکسیدان ها باعث از بین رفتن اثرات مخرب رادیکال های آزاد در بدن میشود.

رویبوس مانند چای سفید و چای اولونگ  حاوی آنتی اکسیدان است و این یکی از دلایل پرطرفدار شدن این نوشیدنی است.

چای رویبوس

اثر رادیکال های آزاد در بدن

رادیکال آزاد که معلول واکنش های اکسیژنی در بدن است، در ابتلا به بیماری های مزمن از پیری گرفته تا کاهش دید و سرطان نقش بازی می کند. رادیکال های آزاد هنگامی تولید می شوند که سلول ها برای تجزیه غذا و تامین انرژی اکسیژن مصرف می کنند. رادیکال های آزاد می توانند با پیوستن به مولکول های دیگر و انگیختن سلول ها به رشد غیرطبیعی یا از طریق دخالت و ایجاد مزاحمت در عملکرد سلول های سالم شامل سلول های مغز، سبب آسیب سلولی شوند. رادیکال های آزاد، محصولات جانبی طبیعی سوخت و ساز بدن به شمار می روند، اما در موارد حضور آنتی اکسیدان ها اثر این رادیکال های آزاد را خنثی کرده و آسیب های ناشی از آنها را به حداقل می رسانند.

ـــــــــــــــــــ

خرید چای گیاهی و میوه ای

ــــــــــــــــــ

اثر آنتی اکسیدان ها بر رادیکال های آزاد

 اگر چه سیستم‌های آنزیمی متعددی برای خنثی کردن رادیکال‌های آزاد در بدن وجود دارد، اما آنتی اکسیدان‌ها نقش مهمی دارند، بدن قادر به تولید بعضی  ویتامین‌ها و ماده معدنی نیست، بنابراین بایستی از طریق غذا آنها را دریافت کرد.
تحقیقات نشان داده اند که رویبوس دارای مقادیر زیادی آنتی اکسیدان میباشد و شما میتوانید از این دمنوش برای تامین آنتی اکسیدان های لازم برای بدن بهره ببرید  و دمنوش رویبوس به علت دارا بودن مقدار بالای آنتی اکسیدان فواید زیادی برای سلامتی دارد.

چای قرمز

دمنوش رویبوس مزایای بیشتری از چای سیاه و سبز دارد.

کافئین یک محرک طبیعی است و مصرف بالای آن میتواند باعث تپش قلب و تغییر خلق و خو، افزایش اضطراب، اختلال خواب، سردرد و مشکلات مرتبط شود افرادی که میخواهند کافئین مصرفی خود را کنترل کنند دمنوش رویبوس گزینه مناسبی میباشد و این دمنوش به آن ها آرامش میدهد. همچنین افرادی که به علت مصرف کافئین دچار کم خوابی میشوند میتوانند در شب وعصر دمنوش یا چای رویبوس بنوشند.

افرادی که عادت به مصرف چای بعد از غذا دارند میتواند این دمنوش را جایگزین چای کنند زیرا این دمنوش مقدار تانین کمتری از چای سبز و سیاه دارد و از جذب آهن غذا توسط بدن جلوگیری نمی کند (تانین از جذب آهن موجود در مواد غذایی جلوگیری میکند).

ـــــــــــــــــــــــــــ

خرید باکس دمنوش و چای

ــــــــــــــــــــــــــ

دمنوش رویبوس

کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی با رویبوس

از دیگر خواص  دمنوش رویبوس  این  است که خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش میدهد.  به این صورت که مطالعات نشان داده نوشیدن منظم دمنوش رویبوس کلسترول بد خون را کاهش میدهد. همچنین سطح کلسترول خوب بدن را حفظ میکند و این امر خطر مشکلات قلبی را کاهش میدهد.

چای رویبوس در مبارزه با سرطان

برخی از آنتی اکسیدان ها در چای رویبوس خطر ابتلا به سرطان را کاهش میدهند و حتی از رشد سلول های سرطانی جلوگیری میکند ،در واقع آنتی اکسیدان ها کورستین و لووتئولین موجود در چای رویبوس یافت می شوند می توانند سلول های سرطانی را از بین ببرند و از رشد تومور جلوگیری کنند.
جز بهره بردن از خواص این گیاه شگفت انگیز میتوان از طعم متفاوت آن لذت برد طعمی لطیف و دوست داشتنی که همراه با عصرانه میتواند روزی دل انگیز را ایجاد کند.

فنجان چای رویبوس

تاثیر چای رویبوس در لاغری

رویبوس دارای مقادیر بالای پلی فنول ها و و فلاوونوئیدهای است که مانع شکل گیری بافت چربی میشود و این مواد همچنین باعث بالا رفتن سوخت و ساز در بدن میشود که منجر به لاغری میشود،‌ این گیاه در کنار گیاهانی که موثر بر لاغری هستند قرار میگیرد.

طرز تهیه چای ریبوس

طرز مصرف دمنوش ریبوس مشابه چای است. دمنوش رویبوس را میتوان هم به صورت ساده نوشید و از طعم خاص، متفاوت و منحصر به فرد آن لذت برد و همچنین در بعضی مناطق آن را با شیر و شکر مصرف میکنند. چای رویبوس دارای مواد معدنی مس و فلوراید است، این دمنوش با طعم متفاوت خود ذائقه شما را به تجربه طعم جدیدی دعوت می کند.