چای بعد از غذا خوب یا بد؟

برای خیلی از ما نوشیدن چای بعد از غذا لذت بخش هست اما بعضی از افراد هم اعتقاد دارند که بلافاصله بعد از غذا نباید چای نوشید. برای جواب به این سوال با طعم نوش همراه باشید ...

 در این مقاله دلایل مفید بودن یا نبودن نوشیدن چای بالافاصله بعد از غذا را توضیح میدهیم، و همینطور بررسی میکنیم که چطور چای بعد از غذا به افراد در هضم غذا کمک میکند و همین طور بررسی میکنیم که چرا چای بعد از غذا برای برای بعضی افراد توصیه نمیشود.

نوشیدن چای بعد وعده غذایی موضوع بحث برانگیزی است، برخی بر این باورند که برای سلامتی مناسب نیست؛ در حالی که علاوه بر مواردی که ذکر شد مطالعات متعددی وجود دارد مبنی بر اینکه چای بعد از غذا به هضم غذا کمک میکند و باعث جذب مواد مغذی مختلف میشود. حالا میخواهیم بررسی کنیم که نوشیدن چای بعد از غذا برای سلامتی خوب است یا بد؟

اثر چای سیاه بر سلامت

در چه مواقعی چای بعد از غذا خوب است؟

 یکی از دلایل مهم نوشیدن یک فنجان چای بعد از غذا این است که به هضم غذا کمک میکند، چای به جذب مواد مغذی غذا کمک میکند. بسیاری از افراد با خوردن انواع مختلف غذا دچار مشکل در هضم میشوند که نوشیدن انواع متفاوت چای ها (چای سیاه، چای سبز، چای سفید یا چای اولونگ و...) و همینطور انواع دمنوش ها ( بابونه، بادرنجبویه ، زنجبیل و ...) میتواند به این افراد کمک کند تا هضم راحتتری داشته باشند و ناراحتی های گوارشی خود را برطرف کنند، به این ترتیب که چای به حرکات منظم روده ای کمک میکند و این امر از ایجاد نفخ و ناراحتی های دیگر جلوگیری میکند.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

خرید دمنوش بابونه مقوی معده

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

اگر بعد از خوردن غذا دچار درد معده میشوید میتوانید در حین غذا خوردن هم از خاصیت تسکینی چای ها و دمنوش ها برای برطرف کردن مشکل خود استفاده کنید. در کشور چین که سرزمین چای ها است چای را به عنوان نوشیدنی همراه غذا مینوشند که جزء فرهنگ و رسوم مردم چین است. تعداد زیادی از مردم هستند که از درد معده رنج میبرند، گرچه بهترین راه برای کاهش این دردها جلوگیری از پر خوری و یا مصرف انواع خاصی از غذاهاست اما استفاده از چای و دمنوشهای گیاهی هم میتواند به عنوان یک آرام بخش طبیعی به حل این مشکل کمک کند.

چای

اگر شما عادت به نوشیدنی های گازدار بعد از غذا دارید ممکن است بعد از چند ساعت یا حتی چند روز بعد از صرف غذا احساس سنگینی و سوزش معده کنید، در این موارد انواع خاصی از دمنوشهای ادرار آور میتوانند کمک کنند و این ناراحتی را برطرف کنند. ادرار آورها به بدن کمک میکنند که سموم و مواد اضافی از بدن خارج شود و این امر به کاهش احساس خستگی و سستی که بعد از غذا خوردن دچارش میشوید بیانجامد. نوشیدنی های ادرار آور باعث دفع سریعتر سموم و پاکسازی بدن شما میشوند.

مطالعات نشان داده که نوشیدن چای در طول روز و یا بعد از غذا تسکین دهنده ی نفخ است. اما باید این نکته را در نظر گرفت که همه ی انواع چای اثر یکسانی بر هضم ندارند ، چای سبز و چای زنجبیل بهترین گزینه برای کمک به روند هضم هستند زیرا حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان ها و پلی فنل ها هستند. چای به سیستم گوارش کمک میکند تا با تحریک بزاق دهان، صفرا و اسید معده هضم راحتتری انجام دهند، همچنین با داشتن آنتی اکسیدان ها به عنوان یک ضد التهاب قوی از عوارض گوارشی جلوگیری میکنند و با افزایش ترشح آنزیمهای گوارش به تجزیه ی پروتئین ها کمک میکنند. در کل اگر تمایل به مصرف چای بعد از وعده ی غذایی دارید یا چای سبز بنوشید و یا چای زنجبیل زیرا این چای ها به هضم غذا کمک بیشتری میکنند.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

خرید چای سبز و زنجبیل 

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــ


 فواید نوشیدن چای

در چه مواقعی  نوشیدن چای بعد از غذا خوب نیست؟

برخی مطالعات نشان داده اند که ترکیبات فنولی موجود در چای با جذب آهن باعث ساخت کمپلکس آهن در روده میشوند. به منظور کاهش این اثر توصیه میشود اگر میخواهید از چای سیاه بعد از وعده غذایی مصرف کنید غذاهای غنی از آهن و ویتامین ث مصرف کنید و یا اگر آهن بدنتان کم است بعد از غذا چای سیاه ننوشید و دمنوش ها را جایگزین چای سیاه کنید. زیرا تانن های موجود در چای مانع جذب آهن در بدن میشود. همچنین توصیه میشود افراد مبتلا به کمبود آهن باید مصرف چای سیاه را در طول روز کمتر کنند و به جای چای، دمنوش بنوشند، ، نوشیدن چای بعد از غذا خطر ابتلا به کم خونی را در افرادی که مستعد کم خونی هستند افزایش میدهد و توصیه می شود این افراد از نوشیدن چای بعد از غذا صرف نظر کنند ، در صورتی که علاقه دارند بعد از غذا خوردن چای بنوشند ،این افراد میتوانند دمنوش ها را جایگزین چای کنند آنها میتوانند دمنوش ها را هم در طول روز و هم بعد از غذا بنوشند.

 به طور مثال بابونه: معده و اعصاب را آرام میکند و همچنین آرامبخش است و همینطور سردی در بدن را از بین میبرد. به این ترتیب برای بعد از غذا انتخاب خوبی است و در طول روز هم میتواند به جای چای استفاده شود. نوشیدن مداوم و مستمر بابونه برای تقویت مو و درخشندگی پوست بسیار موثر است.

مزایای بالقوه ی دیگری از نوشیدن دمنوش ها به صورت زیر است: کنترل اشتها، کمک به کاهش وزن، تقویت سیستم ایمنی بدن، کمک به کاهش خطر ابتلا به عفونت ، کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی ، برطرف کردن مشکلات خواب و  ... 

در واقع مصرف چای بعد از غذا عملکردی دو گانه دارد به این صورت که برای افرادی که دچار مشکل هضم هستند مفید است، اما در مقابل برای کسانی که دچار کمبود آهن هستند توصیه نمیشود ، پس قبل از تصمیم به نوشیدن یا ننوشیدن چای بعد از غذا بهتر است به بررسی وضعیت جسمانی خود بپردازیم و ببینیم که این نوشیدنی برای ما فایده دارد یا خیر. در صورتی که دچار کمبود آهن هستیم و علاقه مند به نوشیدن چای بعد از غذا هم می باشیم بهتر است گیاهان دیگر را از دمنوش ها انتخاب کنیم و آنها را جایگزین چای کنیم ولی اگر مشکل کمبود آهن نداریم میتوانیم چای را بعد از غذا هم بنوشیم و از اثرات آن بر هضم غذا سود ببریم.