چای بلومینگ یا چای شکوفا شونده چیست؟

چای بلومینگ چیست؟

در خصوص تاریخچه ی چای بلومینگ که نام دیگرش چای شکوفا شونده یا گل چای است، برخی بر این باورند که این چای یک چای مدرن است در حالی که صدها سال از اولین تولید چای بلومینگ می گذرد. بررسی ها نشان داده  چای بلومینگ اولین بار از یوننان یکی  از استان های جنوب شرقی چین به وجود آمد. 

این چای اولین بار در چین تولید شده هرچند که اکنون در کشور های دیگر هم تولید میشود. این چای یکی از انواع چای های پوئر به حساب می آید. چای پوئر نوعی چای است که برگهای چای تحت فشار به هم در قالبهایی فشرده میشوند. البته قالب های چای پوئر معمولا متفاوت با شکل کروی چای بلومینگ است؛ اما از آنجایی که هر دو نوع این چای ها در اثر فشرده شدن ایجاد میشوند میتوان چای بلومینگ را یک نوع چای پوئر به حساب آورد.

چای شکوفا شونده

چای بلومینگ چطور تولید میشود؟

در نگاه اول شاید برایمان عجیب باشد وقتی بدانیم این چای یک ساخته ی دست است. در چین چای بلومینگ ساخته ی دست هنرمندان چینی است که ترکیبی از چای سفید سوزن نقره ای و چای سبز ، چای اولونگ،  گل، شکوفه ها و یا غنچه های تازه ی یک گل است این گل میتواند متفاوت باشد گاهی گل یاس است گاهی رز و یا ... . مجموعه ی برگهای چای ها و غنچه ی گل ها با هنرمندی به شکل ماهرانه ای به هم پیچیده میشوند و به شکل توپ در می آیند تا در نهایت وقتی مصرف کننده چای را استفاده کرد توپ به شکل گل باز شود، معمولا هنرمندان با دستهای خود هر عدد چای را داخل الیاف نخی قرار میدهند. برای خوش عطر و زیبا شدن چای است که هنرمند شکوفه ی یاس ، رز یا گل دیگری را با انواع چای در هم میپیچد و برای خوب حفظ شدن شکل گل، آن را فشرده میسازند و به شکل توپ در می آورند.

ــــــــــــــــــــــــــــ

طرز تهیه دمنوش های گیاهی خوشمزه در خانه

ـــــــــــــــــــــــــــــ

بلومینگ تی

هنرمندان چینی که چای بلومینگ درست میکنند معتقدند این چای نماد عشق، سعادت و رفاه است به همین دلیل از تازه ترین و با کیفیت ترین شکوفه ها و چای ها برای درست کردن آن استفاده میکنند. و با افتخار و شادی به درست کردن چای های گل شکل می پردازند. هر کدام از چای ها شکل منحصر به فردی دارند که میهمانان را شگفت زده میکنند ، این چای یک چای لوکس برای پذیرایی نیز میباشد.

چای بلومینگ در ابتدا که شبیه به یک توپ کوچک است به نظر غیر عادی می آید اما وقتی داخل آب داغ انداخته میشود و گل شکوفا میشود زیبایی بصری و طعم خوشی دارد که باعث محبوبیت این چای گلی شکل شده است، چای بلومینگ در میهمانی ها در قوری های شیشه ای درست میشود تا زیبایی آن بیننده را به خود جذب کند. چای بلومینگ نماد عشق و سعادت است و برای هدیه دادن گزینه ی خوبی است که دوستداران این چای را به انتخاب خود تشویق میکند.

گل چای


طرز آماده کردن چای بلومینگ

طرز استفاده ی چای بلومینگ بسیار ساده است هر گوله یا توپ را باید در یک قوری قرار دهید و بعد آب جوشیده در کتری یا سماور را در قوری بریزید ، ترجیحا بیشتر از نصف قوری را آب جوش بریزید تا فضای کافی برای شکوفا شدن به این چای زیبا داده شود. برای اینکه بتوانید از منظره ی زیبای شکوفا شدن چای استفاده کنید سعی کنید از قوری شیشه ای که محتویاتش پیداست استفاده کنید.
چای بلومینگ فقط سالم و پرخاصیت نیست بلکه زیبا هم
  هست و از طرفی فقط زیبا نیست بلکه پر از خاصیت هم هست.
جلوه گری و چشم نوازی چای بلومینگ
 تنها دلیل انتخاب دوستداران این چای نیست ، در واقع خواص چای بلومینگ از مهمترین دلایل انتخاب این چای است به دلیل اینکه بیشتر از چای سفید در تولید این چای گل شکل  استفاده میشود یک نوع چای سفید محسوب میشود و تمام خواص چای سفید را دارد.

چای مجلسی بلومینگ

خواص چای بلومینگ

 با توجه به گلی که قرار داده شده میتواند خواص چای متفاوت باشد و خواص گلی که دارد را به خواص خود اضافه کند مثلا گل یاس خواص شادی آفرینی دارد و یا گل های دیگر که هر کدام خواص جداگانه ای دارند با برگهای چای مجموعه ای زیبا و پرخاصیت را ایجاد میکنند، در ادامه ی مقاله صرف نظر از نوع گلی که در چای بلومینگ قرار دارد به خواص آن با توجه به برگهای چای ای که در آن است میپردازیم از آنجا که برگ های چای به کار رفته در چای بلومینگ معمولا برگهای چای و سفید است (در برخی مواقع از چای سیاه هم استفاده میشود ) به بررسی  خواص بلومینگ می پردازیم.

ـــــــــــــــــــــــــــــ

دستور تهیه دمنوش لاغری در خانه

ـــــــــــــــــــــــــــــــ

ضد سرطان:

چای بلومینگ به دلیل اینکه ضد اکسیدان است ضد سرطان میباشد، این خاصیت چای سفید یکی از خاصیت هایی است که در عصر حاضر بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

کاهش وزن و کاهش فشار خون:

سایر خواص چای بلومینگ مانند کمک به کاهش فشار خون و کاهش وزن به صورت سنتی بین مردم چین و همین طور چای دوستان اروپایی مورد توجه قرار گرفته است.

 حافظت از پوست:

 رادیکالهای آزادی که به علت استرس و قرار گرفتن در مدت طولانی تحت اشعه آفتاب ایجاد شده اند توسط چای بلومینگ میتوانند کاهش پیدا کنند. آنتی اکسیدان دارد که باعث جلوگیری از چین و چروک پوست میشود .

چای بلومینگ

مفید برای قلب:

 چای بلومینگ بسیار برای قلب مفید است در واقع این چای سفید میتواند خون را رقیق کند و از افزایش کلسترول خون برای رسیدن به حد خطرناک جلوگیری کند.

تقویت سیستم ایمنی بدن:

این چای شکوفا شونده حاوی مقدار زیادی catechin است که یک ضد باکتری قوی است و بدن را در برابر بیماری های محیطی حفظ میکند، همین طور دارای خاصیت ضد التهابی است که به کاهش درد در بدن کمک میکند.
این چای گل شکل مانند دیگر انواع چای به تقویت استخوان کمک میکند و برای مبارزه با بیماری های استخوان که با افزایش سن ایجاد میشوند مناسب است.

منبع عالی ای از آنتی اکسیدان:

 چای بلومینگ  به دلیل اینکه منبعی خوب از آنتی اکسیدان است ضد پیری شناخته شده است. 

نظرات: 1
mary 13-11-2021 17:27
من یه مهمون مهم داشتم این چای و درست کردم آوردم وقتی مهمونام دیدن خیلی خوششون اومد
نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش هایی که با ستاره علامت گذاری شده اند مورد نیاز هستند. *