معرفی دمنوش های آرامبخش و طرز تهیه ۴ دمنوش آرامبخش گیاهی

در این مقاله میخواهیم در خصوص دمنوش ها، گیاهانی که با خواص اعجاز انگیز خود تاثیرات مثبتی بر روح و جسم انسان دارند صحبت کنیم و بررسی کنیم که چگونه دمنوشها میتوانند باعث آرامش شوند.

دلایل عصبی شدن در زندگی روزمره

یکی از دلایل عصبی شدن فاصله داشتن انسان با طبیعت این موهبت الهی است، تاثیر طبیعت بر انسان تاثیر غیر قابل انکاری است، زندگی شهری به ما فرصت کمتری برای حضور در طبیعت میدهد و این دوری از طبیعت منجر به برهم خوردن تعادل جسم و روح شده، دمنوش ها که از طبیعت به دست آمده اند میتوانند این فاصله را کمتر کنند و با اثرات مستقیم و غیر مستقیم بر اعصاب به داشتن آرامش بیشتر کمک کنند.
استرس های روزمره

آیا واقعا دمنوش ها اثر آرامش بخشی دارند؟

سوالی که مطرح است این است که آیا دمنوش ها و چای ها واقعا به آرامش افراد کمک میکنند ؟

دمنوشهای گیاهی چگونه باعث احساس آرامش میشوند؟

کدام گیاهان تاثیر بیشتری در رسیدن به آرامش دارند؟

 با طعم نوش همراه باشید تا به این بپردازیم که دمنوش ها چگونه باعث آرامش افراد میشوند.

دمنوش آرامش بخش و تقویت اعصاب

چطور دمنوشها به روش های مختلف باعث کاهش استرس بدن میشوند؟

آبرسانی

هرگونه بهانه برای نوشیدن مایعات بیشتر، بهانه خوبی است. هنگامی که شما اضطراب دارید بدن شما نیاز به آب بیشتری  دارد. بسیاری از افراد مبتلا به اضطراب آب کمتری مصرف می کنند و این امر همیشه علائم اضطراب را بدتر می کند. نوشیدن هر نوع نوشیدنی می تواند مفید باشد، اما دمنوش های طبیعی یا چای هایی که مواد شیمیایی به آن ها اضافه نشده است یک نوشیدنی ایده آل هستند که حاوی مواد افزودنی نیستند و می توانند به سلامت شما کمک کنند.


آنتی اکسیدان ها و ویتامین های موجود در دمنوش ها 

کمبود برخی از مواد مدنی مانند روی، منیزیوم، آهن و برخی ویتامینها مانند ویتامین B باعث برهم خوردن خلق و خو میشود که دمنوش ها به برطرف کردن این کمبود یاری میرسانند.


تنظیم خواب

اضطراب و استرس با عوامل متفاوتی خود را نشان میدهد ، یکی از این عوامل بد خوابی است، کیفیت خواب با سلامت انسان ارتباط مستقیمی دارد. خواب به بدن اجازه میدهد از نظر جسمی و روحی خود را بازسازی کند، خواب یک عنصر کلیدی در سلامت شماست.
با داشتن خواب خوب استرس های روزانه از بدن شما دور میشوند و در مقابل، نداشتن خواب با کیفیت باعث میشود ذهن و بدن شما تحریک پذیر شود و در مقابل استرس های کوچک خیلی زودتر از حالت عادی واکنش نشان دهد و آرامش شما را از بین برود. وجود انواع چای و دمنوش هایی که از دل طبیعت خارج شده باشند میتوانند به انسان در رسیدن به آرامش کمک کنند. در صورتی که دچار کابوسهای

شبانه هستید و یا دیر خوابتان میبرد دمنوش های آرامش بخش را قبل از خواب میل کنید.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

خرید دمنوش خواب آرام و آرامبخش

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ


کمک به هضم غذا و کاهش کلسترول

 دمنوش ها با کمک خود به هضم غذا، بدن را در هضم یاری میکنند و توان بدن بالاتر میرود که این موجب آرامش فرد و برطرف شدن حس کسالت وی بعد از غذا میشود.
 
ریلکس کردن
افراد در زمان استرس و عصبانیت حالت بی قراری پیدا میکنند و فعالیت های شتابزده دارند، در این هنگام بهانه ی نوشیدن دمنوش و چای یک فرصت برای نشستن و ریلکس کردن در اختیار فرد قرار میدهد و باعث افزایش تمرکز و تنفس منظم تر میشود که به آرام شدن ذهن کمک میکند.
در زمان های عصبانیت و بی قراری از دمنوش ها به جای چای یا قهوه استفاده کنید چون چای و قهوه دارای کافئین هستند و کافئین تحریک کننده اعصاب است و بهتر است مصرف چای و قهوه را در زمانهایی که دور از استرس هستید در نظر بگیرید.
ضمن اینکه خود نوشیدن دمنوش صرف نظر از نوع  دقیق گیاه آن میتواند آرام بخش باشد، نوشیدن یک فنجان دمنوش یا چای گرم با برطرف کردن خستگی های طول روز ضمن دادن آرامش لحظه ای طعم دلنشینی به زبان شما منتقل میکند که لحظه ای کوتاه شما را از هجم انبوه افکار روزانه رها میکند. شما  در حالی که در محل کار خود هستید و از انبوه مسئولیت هایی که به دوشتان قرار گرفته میتوانید لحظه ای شانه های خود را سبک تر حس کنید و ارامش دوباره ای برای ادامه ی کار پیدا کنید. در منزل نوشیدن دمنوش و چای با اعضای خانواده یا با یک دوست به شما فرصت به اشتراک گذاشتن دغدغه های خود را با نزدیکان تان میدهد. 


نوشیدن چای آرامبخش


معرفی چند دمنوش گیاهی آرام بخش:

 بابونه: مناسب برای مشکلات خواب، رفع بی خوابی، اضطراب و مشکلات دستگاه گوارش مانند ناراحتی معده و اسهال

 بادرنجبویه : موثر بر خلق وخو و تأثیر آرام بخش بر سیستم عصبی مرکزی

 چای سبز: کاهش کلسترول، آرامبخش، رفع خستگی، افسردگی و مانع تخریب سلول های مغز

 چای سفید: آنتی اکسیدان، کمک به کاهش وزن و آرام بخش

سایر گیاهان موثر بر آرامش:
اسطوخدوس، بادرنجبویه، بابونه، سنبل الطیب ، گل گاو زبان، نعنا فلفلی ، چای دارچین ، چای هل.
در ادامه مقاله طرز تهیه چند دمنوش ترکیبی آرامبخش را توضیح میدهیم که از ترکیب چند گیاه آرامبخش درست شده اند. شما میتوانید آنها را در منزل تهیه و نوش جان کنید.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

خرید دمنوش نشاط آور دارچین

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ


دستور تهیه ی دمنوشهای آرامبخش:


طرز تهیه دمنوش آرامبخش با گل گاوزبان

برای تهیه این ترکیب ابتدا گل گاوزبان و سنبل الطیب را باهم ترکیب میکنیم،

به این صورت که دو سوم پیمانه گل گاوزبان و یک سوم پیمانهسنبل الطیب اضافه میکنیم.

در آخر به اندازه دو قاشق غذا خوری برگهای به لیمو را اضافه میکنیم و سپس چند دانه اسلایس لیمو عمانی و یا لیمو ترش تازه اضافه میکنیم با اضافه کردن لیمو رنگ دمنوش به قرمزی متمایل میشود اگر مقدار لیمو زیاد باشد مزه ی تلخ میگیرد پس بهتر است لیمو را کم کم اضافه کنیم و مزه ی دمنوش را بچشیم تا ببینیم چه مقدار لیمو مطابق سلیقه ی ماست،همینطور بهتر است اسلایس های لیمو را یک دقیقه ی آخر به دمنوش اضافه کنید تا مزه ی آن تلخ نشود.


طرز تهیه دمنوش آرامش اعصاب با اسطوخدوس

ترکیب گیاه اسطوخدوس، سنبل الطیب و برگ نعنا
این گیاهان را به صورت نیم کوب با هم ترکیب میکنیم و میگذاریم تا دم بکشد و مینوشیم. این نوشیدنی را صبح و شب میتوانیم بنوشیم و

از آثار آرامبخشی آن بهره ببریم 


طرز تهیه دمنوش اعصاب با سنبل الطیب

 سنبل الطیب، اکلیل کوهی و بابونه و نعنا، ترکیب این گیاهان یک چای آرامبخش گیاهی است که میتوانید در روزهای استرس زا از آن استفاده کنید.


طرز تهیه دمنوش تقویت اعصاب با بادرنجبویه
بادرنجبویه را برمیداریم و مقداری بهارنارنج و میوه گل نسترن به آن اضافه میکنیم، این ترکیب برای بالا بردن کیفیت خواب مناسب است و

بهتر است قبل از خواب استفاده شود.

مدیتیشن و سبک زندگی با آرامش


چرا دمنوش راه خوبی برای دور کردن استرس و آرام کردن ذهن و بدن است؟

یکی از فایده های دمنوش ها این است که محدودیت کمتری برای شما ایجاد میکند چرا که در هر ساعت و هرجایی چه منزل و چه محل کار میتوانید با نوشیدن یک فنجان دمنوش به آرامش خود کمک کنید، دمنوش ها را میتوانید در هر مکان و در هر زمان بدون داشتن امکانات خاصی فقط با آب جوش آماده ی مصرف کنید.
در صورتی که بیرون از منزل مثلا محل کار از دمنوش ها استفاده میکنید میتوانید آنها را به صورت تی بگ تهیه کنید که کاربرد راحتتر و سریع تری دارند. در صورتی که میخواهید که از گیاهان به صورت وزنی استفاده کنید میتوانید از تجهیزات و لوازم موجود در بازار مثل بطری های دمنوش و یا فلاسکهای مخصوص دمنوش استفاده کنید و یا یک فلاسک کوچک حاوی آب جوش و دمنوش مورد نظر در کیف خود همراه داشته باشید یا در کشوی میز کارتان قرار دهید.

سبک زندگی سالم و آرام

امروزه استرس بخشی از زندگی روزمره ما است، زندگی پیچیدگی هایی دارد و به اشکال مختلف ما را در معرض انواع استرس ها قرار میدهد برای داشتن ذهن آرام باید تلاش کنید در سبک زندگی خود تغییراتی دهید و استرس ها را تا حد امکان از خود دور کنید.

در آخر مقاله راه کارهایی را توصیه میکنیم که پیشنهاد میشود در زندگی خود به کار بگیرید حتی انجام یکی از این کارها تاثیر قابل توجهی

در کاهش استرس شما خواهد داشت 

 رژیم غذایی کم چرب

پیاده روی روزانه

مطالعه ی کتابهایی در موضوعاتی که به آن علاقه دارید

گرفتن حمام آب سرد در زمان داشتن استرس

شرکت در کلاس های  یوگا

رعایت رژیم غذایی سالم 

فعالیت کمتر در شبکه های اجتماعی