چطور دمنوش ها در رسیدن به آرامش به ما کمک می کنند؟

متأسفانه استرس بخشی از زندگی روزمره ما است، انسان عصر حاضر درگیر پیچیدگی های زندگی روزمره شده که فشار های روحی زیادی را روی خود حس میکند. خوشبختانه میتوان به جست و جوی راههایی برای کاهش استرس بود، راههایی برای مقابله با استرس ها وجود دارد مثل گرفتن حمام آب گرم، شرکت در کلاس های  یوگا،رعایت رژیم غذایی سالم،  پیاده روی و... راههای خوب و قابل قبولی هستند که به ما در رسیدن به آرامش کمک میکنند.


سعی کنید رژیم غذایی کم چربی را انتخاب کنید و از ادویه های تند کمتر استفاده کنید ، پیاده روی روزانه، مطالعه ی کتابهایی در موضوعاتی که به آن علاقه دارید کمک های شایانی در رسیدن شما به آرامش میکنند ، اگر این راهها را تکراری میبینید (هرچند تکراری بودن از ارزش راه حل نمیکاهد) میتوانید در خصوص دمنوش ها ، گیاهانی که با خواص اعجاز انگیز خود تاثیرات مثبتی بر روح و جسم انسان دارند بیشتر آشنا شوید و ببینید چگونه دمنوشها میتوانند باعث آرامش شوند.

___________________

خرید دمنوش و چای  

ـــــــــــــــــــــــــــــــــ

آرامش گرفتن از طبیعت

یکی از دلایل عصبی تر شدن انسان امروز فاصله داشتن وی با طبیعت این موهبت الهی است، تاثیر طبیعت بر انسان تاثیر غیر قابل انکاری است، زندگی شهری به ما فرصت کمتری برای حضور در طبیعت میدهد و این دوری از طبیعت منجر به برهم خوردن تعادل جسم و روح شده، دمنوش ها که از طبیعت به دست آمده اند میتوانند این فاصله را کمتر کنند و با اثرات مستقیم و غیر مستقیم بر اعصاب ما به ما کمک کنند، دمنوش ها اثر مثبتی بر خواب ما دارند، آرامش فکری به ارمغان می آورند، موجب  تقویت اعصاب میشوند، باعث آسان تر شدن هضم غذا میشوند و در کل بدن ما را به تعادل میرسانند.


تاثیر دمنوش ها

دمنوش ها با اثرات مستقیم و غیر مستقیم بر بهبود خلق و خوی ما اثر میگذارند.

اثرات غیر مستقیمی که باعث تقویت اعصاب و آرامش بدن از طریق دمنوش ها و چای ها میشوند: کمک به هضم غذا، تصفیه ی خون، کاهش کلسترول، کاهش فشار خون و ...
اثرات مستقیم دمنوش ها بر سیستم اعصاب بدن: تقویت اعصاب، شادی بخشی، ضد افسردگی، بهبود خلق و خو، آرامبخشی و ...

 

خواص دمنوش ها و چای های که بیشترین اثر آرامبخشی را دارند:

خواص بابونه: مناسب برای مشکلات خواب، رفع بی خوابی، اضطراب و مشکلات دستگاه گوارش مانند ناراحتی معده و اسهال.
خواص دمنوش بادرنجبویه
 : موثر بر خلق وخو ، تأثیر آرام بخش بر سیستم عصبی مرکزی.
خواص چای سبز: کاهش کلسترول، آرامبخش، رفع خستگی ، افسردگی ، مانع تخریب سلول های مغز.
خواص چای سفید: آنتی اکسیدان، کمک به کاهش وزن، آرام بخش.


سایر گیاهان موثر بر آرامش:

اسطوخدوس، بادرنجبویه، بابونه، سنبل الطیب ، گل گاو زبان، نعنا فلفلی ، چای دارچین ، چای هل.
در صورتی که خواستید از این گیاهان به صورت ترکیبی استفاده کنید از ترکیباتی که توسط شرکتهای معتبر ساخته شده استفاده کنید که از بابت تاثیر مثبت آن اطمینان داشته باشید.


چرا دمنوش راه خوبی برای به دست آوردن آرامش است؟

یکی از فایده های دمنوش ها این است که محدودیت کمتری برای شما ایجاد میکند چرا که در هر ساعت و هرجایی چه منزل و چه محل کار میتوانید با نوشیدن یک فنجان دمنوش به آرامش خود کمک کنید، دمنوش ها را میتوانید در هر مکان و در هر زمان بدون داشتن امکانات خاصی فقط با آب جوش آماده ی مصرف کنید.

در صورتی که بیرون از منزل مثلا محل کار از دمنوش ها استفاده میکنید میتوانید آنها را به صورت تی بگ تهیه کنید که کاربرد راحتتر و سریع تری دارند. در صورتی که میخواهید که از گیاهان به صورت وزنی استفاده کنید میتوانید از تجهیزات و لوازم موجود در بازار مثل بطری های دمنوش و یا فلاسکهای مخصوص دمنوش استفاده کنید و یا یک فلاسک کوچک حاوی آب جوش و دمنوش مورد نظر در کیف خود همراه داشته باشید یا در کشوی میز کارتان قرار دهید.


آیا دمنوش ها اثر آرامش بخشی دارند؟

سوالی که مطرح است این است که آیا دمنوش ها و چای ها واقعا به آرامش افراد کمک میکنند ؟

و اگر باعث آرامش میشوند چگونه موجب آرامش این نیاز همیشگی انسان میشوند؟ کدام گیاهان تاثیر بیشتری در رسیدن به آرامش دارند؟ این موارد را در ادامه بررسی میکنیم.
صرف نظر از اینکه چه دمنوشی یا چه گیاهی میتواند اثر آرامبخشی بیشتری داشته باشد اجازه دهید به این بپردازیم که
 دمنوش ها چگونه باعث آرامش افراد میشوند؟
دمنوش ها با مکانیزم های چند گانه ای این کار را انجام میدهند:

آبرسانی:

هرگونه بهانه برای نوشیدن مایعات بیشتر، بهانه خوبی است. هنگامی که شما اضطراب دارید بدن شما نیاز به آب بیشتری  دارد. بسیاری از افراد مبتلا به اضطراب آب کمتری مصرف می کنند و این امر همیشه علائم اضطراب را بدتر می کند. نوشیدن هر نوع نوشیدنی می تواند مفید باشد، اما دمنوش های طبیعی یا چای هایی که مواد شیمیایی به آن ها اضافه نشده است یک نوشیدنی ایده آل هستند که حاوی مواد افزودنی نیستند و می توانند به سلامت شما کمک کنند.

آنتی اکسیدان ها و ویتامین های موجود در دمنوش ها :

کمبود برخی از مواد مدنی مانند روی، منیزیوم، آهن و برخی ویتامینها مانند ویتامین  باعث برهم خوردن خلق و خو میشود که دمنوش ها به برطرف کردن این کمبود یاری میرسانند.

تنظیم خواب:

اضطراب و استرس با عوامل متفاوتی خود را نشان میدهد ، یکی از این عوامل بد خوابی است، کیفیت خواب با سلامت انسان ارتباط مستقیمی دارد. خواب به بدن اجازه میدهد از نظر جسمی و روحی خود را بازسازی کند، خواب یک عنصر کلیدی در سلامت شماست، با داشتن خواب خوب استرس های روزانه از بدن شما دور میشوند و در مقابل خواب خوبی نداشتن باعث میشود ذهن و بدن شما تحریک پذیر شود و در مقابل استرس های کوچک خیلی زودتر از حالت عادی واکنش نشان دهد که آرامش شما را از بین میبرد. وجود انواع چای و دمنوش هایی که از دل طبیعت خارج شده باشند میتوانند به انسان در رسیدن به آرامش کمک کنند. در صورتی که در دچار کابوسهای شبانه هستید و یا دیر خوابتان میبرد دمنوش های آرامش بخش را قبل از خواب میل کنید.

کمک به هضم غذا و کاهش کلسترول:

 دمنوش ها با کمک خود به هضم غذا بدن را در هضم یاری میکنند و توان بدن بالاتر میرود که این موجب آرامش فرد و برطرف شدن حس کسالت وی بعد از غذا میشود.


ریلکس کردن:

نوشیدن دمنوش ها و چای (ترجیحا چای سبز، چای اولونگ و چای سفید که کافئین کمتری دارند) یک فعالیت  آرام است. این چیزی است که شما در هنگام داشتن اضطراب به آن نیاز دارید. افراد در زمان استرس و عصبانیت حالت بی قراری پیدا میکنند و فعالیت شتابزده دارند در این هنگام بهانه ی نوشیدن دمنوش و چای  یک فرصت برای نشستن در اختیار فرد قرار میدهد و باعث افزایش تمرکز و تنفس منظم تر میشود که می تواند برای ذهن بسیار مناسب باشد.

ضمن اینکه خود نوشیدن دمنوش صرف نظر از نوع  دقیق گیاه آن میتواند آرام بخش باشد، نوشیدن یک فنجان دمنوش یا چای گرم با برطرف کردن خستگی های طول روز ضمن دادن آرامش لحظه ای طعم دلنشینی به زبان شما منتقل میکند که لحظه ای کوتاه شما را از هجم انبوه افکار روزانه رها میکند. شما  در حالی که در محل کار خود هستید و از انبوه مسئولیت هایی که به دوشتان قرار گرفته میتوانید لحظه ی شانه های خود را سبک تر حس کنید و ارامش دوباره ای برای ادامه ی کار پیدا کنید. در منزل نوشیدن دمنوش و چای با اعضای خانواده یا با یک دوست به شما فرصت به اشتراک گذاشتن دغدغه های خود را با نزدیکان تان میدهد.

گردآوری: طعم نوش

  • نظرات: 1
نظرات: 1
م حسنی 13-11-2021 17:00
من از چای سبز استفاده میکنم و روم تاثیر خوبی برای آرامش داره
نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش هایی که با ستاره علامت گذاری شده اند مورد نیاز هستند. *