خواص چای سفید یا پادشاه چای ها چیست؟

چای سفید بخشی از گنجینه ی گیاه چای است که از جوان ترین و ظریف ترین برگهای تازه ی دست چین شده ی چای به دست میآید، نام چای سفید به این دلیل انتخاب شده که برگهای چای سفید رنگ برفی و نقره ای دارند، چای سفید به دلیل اینکه فرایند سخت و دشواری برای فرآوری دارد قیمت  نسبتا بالاتری دارد، چای سفید در چین به طور عمده در استان فوجیان تولید میشود .

چای سفید مانند دیگر انواع چای یک نوع چای است که از گیاه چای به نام گیاه کاملیا سنسیس به دست می آید.


چای سفید پادشاه چای ها

محبوب ترین انواع چای سفید

چای سفید پونی
چای سفید سوزن نقره ای
چای سفید پونی از اولین و دومین سری چای در فصل بهار به دست می آید.
چای سفید سوزن نقره ای گران قیمت ترین چای سفید است. برگهای این چای شبیه به سوزن است و رنگ نقره ای دارد، بعد از دم شدن رنگ چای به زرد و طلایی نزدیک است.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

خرید چای گیاهی 

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

گاهی نوعی از چای سفید به نام بلومینگ نیز معرفی میشود که در واقع چای سفید بلومینگ نوعی از تهیه ی چای سفید است که با انواع دیگر چای و گل های زیبا ترکیب و فشرده شده، در تهیه ی چای بلومینگ هم میتوان چای سفید سوزن نقره ای و هم چای سفید پونی استفاده کرد.

تهیه چای سفید

پیشینه نوشیدن چای سفید

نوشیدن چای سفید در سالهای اخیر افزایش پیدا کرده، این میتواند به دلیل این باشد که  چای سفید اثر بخشی مثبتی بر سلامت و آرامش دارد ، همان طور که در بخش اول مقاله گفته شد چای سفید از همان گیاه چای است و چیزی که باعث تفاوت چای سفید با چای سبز، چای سیاه و چای اولونگ میشود در برداشت چای سفید و فرآیند تهیه کردن آن است، در واقع چای سفید را در زمان خیلی زودتر از دیگر انواع چای برداشت میکنند زمانی که هنوز پرزهای سفیدی روی جوانه ها وجود دارد که در مجموع آن را یکی از سالم ترین انواع چای کرده است. در ادامه مقاله به خواص چای سفید میپردازیم.


برگهای چای سفید

مقدار کافئین چای سفید

برخلاف باوری که میگوید چای سفید کافئین ندارد باید بگوییم که گاهی چای سفید میزان کمتری کافئین نسبت به چای سبز و چای اولونگ دارد اما برای مقایسه ی دقیق تر مقدار کافئین در چای ها نسبت به هم باید به محل تولید آنها دقت کرد خیلی از افراد میگویند چون چای سفید کمترین اکسیداسیون را دارد پس کمترین کافئین را هم دارد ، در صورتی که نمیتوانیم این نتیجه را بگیریم نمیتوان به طور کلی گفت که همه ی چای های سبز نسبت به همه ی انواع چای های سیاه یا سفید کافئین کمتر یا بیشتری دارند.

صرف نظر از چای سفید در بررسی انواع چای های سیاه و سبز اینکه محل تولید چای کجا باشد روی مقدار کافئین چای اثر دارد به طور کلی چای سیاه هند نسبت به چای سیاه چین مقدار کافئین بیشتری دارد. و در بین انواع چای های سفید چای سفید سوزن نقره ای کافئین بیشتری دارد اما برخلاف تصور چای سفید بدون کافئین نیست.
برخی عناصر موجود در چای سفید: پلی فنول، آمینو، پتاسیم، کلسیم، منیزیم، روی، منگنز

چای سفید

فوائد چای سفید بر سلامتی

درمان خشکی چشم و شب کوری

چای سفید سرشار از ویتامین A است که میتواند به از بین بردن خشکی چشم کمک کند و باعث درمان شب کوری گردد.

ترمیم DNA 

برای فردی که در معرض تابش اشعه رادیو اکتیو قرارگرفته نوشیدن چای سفید تاثیر اشعه را کم میکند و به ترمیم DNA کمک میکند.

کاهش وزن و کاهش فشار خون

سایر خواص چای سفید مانند کمک به کاهش فشار خون و کاهش وزن به صورت سنتی بین مردم چین و همین طور چای دوستان اروپایی مورد توجه قرار گرفته. در صورتی که دچار فشار خون و یا اضافه وزن هستید میتوانید با انتخاب چای سفید قدمی در جهت بهبود سلامت خود بردارید. در خصوص خاصیت کاهش وزن چای سفید کمتر اطلاع رسانی شده ولی این چای در کنار دیگر گیاهان مناسب برای لاغری قرار میگیرد.

چای سفید و خواص آن

خواص ضد سرطان چای سفید

 مطالعات نشان داده که چای سفید به بهبود سلولهای سرطانی کمک میکند، چای سفید با داشتن آنتی اکسیدان ها و فلاونوئیدها در کند کردن سرعت رشد سلول های سرطانی کمک میکند. چای سفید بیشتر از دیگر سرطان ها روی سرطان معده، روده بزرگ و پروستات موثر بوده است. به دلیل اینکه ضد اکسیدان است ضد سرطان میباشد، این خاصیت چای سفید یکی از خاصیت هایی است که در عصر حاضر بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. هرچند برای تایید مقدار اثر چای سفید بر سرطان باید مطالعات بیشتری به عمل آید.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

روشهایی برای داشتن سبک زندگی سالم

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

محافظت از پوست

 یکی از مزایای شناخته شده ی چای سفید توانایی آن برای محافظت از پوست در مقابل آسیب هایی است که رادیکالهای آزاد به آن وارد میکنند. رادیکالهای آزادی که به علت استرس و قرار گرفتن در مدت طولانی تحت اشعه آفتاب ایجاد شده اند توسط چای سفید میتوانند کاهش پیدا کنند. و همینطور آنتی اکسیدان دارد که باعث جلوگیری از چین و چروک پوست میشود .

بسیار مفید برای قلب

 چای سفید بسیار برای قلب مفید است در واقع  میتواند خون را رقیق کند و از افزایش کلسترول خون برای رسیدن به حد خطرناک جلوگیری کند، نوشیدن  2 تا 3 فنجان چای سفید در روز احتمال حمله قلبی را به مقدار قابل توجهی کاهش میدهد.

برگهای چای سفید

دیابت

 مطالعات بیشتری نیاز است که ثابت کند چای سفید به کاهش قند خون افراد دیابتی کمک میکند با اینکه مشاهده هایی نشان داده اند چای سفید منجر به کاهش قند خون افراد دیابتی میشود.

ــــــــــــــــــــــــ

رژیم غذایی کتوژنیک چیست؟

ـــــــــــــــــــــــــ

 تقویت سیستم ایمنی بدن

 چای سفید حاوی مقدار زیادی catechin است که یک ضد باکتری قوی است و بدن را در برابر بیماری های محیطی حفظ میکند
چای سفید دارای خاصیت ضد التهابی است که به کاهش درد در بدن کمک میکند.

تقویت استخوان

مانند دیگر انواع چای به تقویت استخوان کمک میکند و برای مبارزه با بیماری های استخوان که با افزایش سن ایجاد میشوند مناسب است. خوب است بدانیم که چای سفید کمک به مقاومت دندان و لثه نیز میکند.

ضد پیری

 چای سفید به دلیل اینکه منبعی خوب از آنتی اکسیدان است ضد پیری شناخته شده و به همین دلیل چای است ضد پیری.