چای اولونگ چیست و چه فوایدی دارد؟

درست است که چای اولونگ در دنیای چای کمتر شناخته شده است. اما به دلایل زیادی ارزش دارد که این نوع چای را بشناسیم. چای اولونگ هم مانند دیگر انواع چای یعنی چای سیاه، چای سفید و چای سبز از گیاه کاملیا به دست می آید.

این چای فواید چای سیاه و سبز را در کنار هم دارد و دارای فواید بسیاری ازجمله بالا بردن سوخت و ساز بدن است. چای اولونگ استرس را کاهش میدهد و به شما کمک میکند روزتان را با آرامش بیشتر بگذرانید.

این گیاه دارای آنتی اکسیدان های طبیعی بسیار است که برای سلامتی انسان مفید هستند. آنتی اکسیدان ها در در مواد غذایی مانند آجیل، میوه ها، سبزیجات نیز وجود دارند، آنتی اکسیدان ها برای جلوگیری از انواع بیماری و مبارزه با رادیکال های آزاد بسیار ضروری میباشند، رادیکال های آزاد  باعث بیماری هایی مثل سرطان، پارکینسون، ناشنوایی ناشی از پیری ، اسکیزوفرنی ، آلزایمر و ... میشوند.

این مقاله تمام اطلاعاتی که در مورد چای اولونگ نیاز دارید شرح میدهد و فواید این چای را توضیح میدهد.

چای اولونگ و قوری

چای اولونگ چیست؟

چای اولونگ چای سنتی کشور چین است. چای اولونگ بلافاصله بعد از برداشت برگهای چای در مدت کوتاهی اکسیده میشود. اکسیداسیون فرایندی است که برگ ها را تیره تر میکند. چای سیاه کاملا اکسیده شده، چای سبز تحت اکسیداسیون قرار نگرفته و چای اولونگ هم نیمه اکسید شده است.

ـــــــــــــــــــــــــــ

خرید جعبه چای

ـــــــــــــــــــــــــ

برگ های تازه ی چای دارای مقدار زیادی کتچین هستند. فرآوری برگ های چای مقدار کتچین را کاهش میدهد، بنابراین هرچقدر بیشتر برگ ها تحت اکسیداسیون قرار بگیرند کمتر دارای کتچین هستند،  چای سفید و به دنبال آن چای سبز مقدار کتچین بیشتری دارند. البته همانطور که اکسیداسیون باعث کاهش کاتچین میشود باعث افزایش theaflavins and thearubigin میشود که خواص ضد سرطانی و ضد التهابی دارد بنابراین اکسیداسیون خواص سلامتی چای را از بین نمی برد بلکه یک نوع آنتی اکسیدان را کاهش می دهد در حالی که سایر ترکیبات تقویت کننده سلامت را افزایش می دهد.

چای اولونگ دم شده

مواد مغذی در چای اولونگ چیست؟

چای اولونگ حاوی ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان های مفید است.

یک فنجان چای دم کشیده اولونگ  شامل مواد زیر خواهد بود

فلوراید: 5 تا 24 درصد از RDI.

منگنز: 26٪ از RDI.

پتاسیم: 1٪ RDI.

سدیم: 1٪ RDI.

منیزیم: 1٪ RDI.

نیاسین: 1٪ از RDI.

کافئین: 36 میلی گرم.

چای اولونگ دارای آنتی اکسیدان پلی فنول است که  برای بدن مفید میباشد و همچنین دارای تانین و آمینو اسیدهای است که باعث آرامش هستند.

دم کردن چای اولونگ

فواید چای اولونگ برای بیماری ها

1. دیابت:

مطالعات متعدد ارتباط بین مصرف چای و کنترل قند خون و کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را نشان می دهد.و همچنینآنتی اکسیدان های پلی فنول به حفظ سطح قند طبیعی و کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 کمک کنند.

ــــــــــــــــــــــــــــــ

خرید حبه میوه 

ــــــــــــــــــــــــــــــ

2. بهبود سلامت قلب:

مطالعات نشان میدهد استفاده منظم چای اولونگ و همین طور چای سبز باعث کاهش فشار خون و کسترول میشود و این امر باعث کاهش خطر بیماری های قلبی میشود و همچنین افرادی که به صورت مرتب  در طول روز چای مینوشند کمتر از افرادی که چای نمی نوشند دچار بیماری قلبی شده اند.

چای اولونگ خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سکته مغزی و فشار خون را کاهش میدهد.

چای اولونگ داغ

3. اثر چای اولونگ بر کاهش وزن و لاغری:

دانشمندان معتقدند پلی فنولها در چای اولونگ باعث افزایش سوخت و ساز در بدن و کاهش میزان جذب چربی میشوند و همچنین این پلی فنولها آنزیم هایی را فعال میکنند که باعث میشود چربی ها زودتر به انرژی تبدیل شوند.

 ترکیب پلی فنول و کافئین  موجود در چای اولونگ در کنار هم باعث افزایش سوخت ساز و کاهش کالری  میشود و این امر به کاهش وزن کمک میکند.

4.چای اولونگ عملکرد مغز را بهبود میبخشد

در واقع چندین ماده در چای اولونگ بر روی عملکرد مغز اثر دارد؛ در شروع کافئین میتواند ترشح نوراپی نفرین و دوپامین را افزایش دهد. این دو برای خلق و خو، تمرکز و عملکرد مغز مفید باشند.

تحقیقات نشان می دهد که تانین، یک اسید آمینه در چای، باعث افزایش تمرکز و تسکین اضطراب میشود و همچنین کافئین و تانین باعث افزایش تمرکز در 1-2 ساعت اول پس از مصرف می شود به نظر میرسد پلی فنولهای چای نیز یک اثر آرام بخش داشته باشند، بویژه دو ساعت بعد از مصرف.

مطالعه دیگری نشان میدهد نوشیدن  منظم چای سبز، سیاه و سفید یا چای اولونگ برای بهبود حافظه، عملکرد اجرایی و سرعت پردازش اطلاعات مفید است.

چای اولونگ سرد

5.اثرات محافظتی چای اولونگ در برابر سرطان:

دانشمندان معتقدند آنتی اکسیدان های موجود در چای سیاه، سبز و اولونگ میتوانند از جهش های سلولی که منجر به ابتلا به سرطان میشوند جلوگیری کنند، پلی فنول چای همچنین میتواند میزان تقسیم سلول های سرطانی را کاهش دهد.

6.چای اولونگ باعث تقویت دندان و استخوان می شود

 آنتی اکسیدان ها در چای اولونگ میتوانند به حفظ دندان ها و استخوان های شما کمک کنند.

مطالعه 680 زن چینی پس از یائسگی نشان داد که افرادی که چای اولونگ را به طور منظم نوشیده بودند دارای تراکم استخوانی 4.5-4.9 درصد بیشتر نسبت به کسانی که چای مصرف نمیکردند بوده اند.

 تحقیقات ارتباط چای با کاهش پلاک دندان را نشان میدهد. چای اولونگ یک منبع غنی از فلوراید است که میتواند به تقویت مینای دندان کمک کند.

پیشنهادات طعم نوش