خواص دمنوش ها برای سلامتی

در یک روز سخت کاری هیچ چیز بهتر از یک فنجان دمنوش، آرامش بخش نیست. علاوه بر گرم بودن کافئین کمتری نسبت قهوه دارد. دمنوش ها خواص شگفت انگیز بیشماری دارند که میتوانند مشکلاتی از قبیل درد شکم، احساس سنگینی بعد از غذا، استرس، اضطراب، افسردگی، جوش صورت، چاقی و... را برطرف کنند و باعث داشتن پوست و موی خوب و تناسب اندام شوند.


چرا دمنوش؟

 گیاهان دارای قدرت شفا بخشی هستند، نوشیدن دمنوش ها میتواند منبع بسیار خوبی از ویتامین ها و مواد معدنی باشد. همانطور که میدانید دمنوش ها قسمت هایی از برگها، دانه ها، ریشه ها و یا پوست گیاهان هستند که در آب داغ دم میشوند  و تبدیل میشوند به یک نوشیدنی بسیارعالی و مفید  که به بهترین شکل و قابل هضم ترین صورت
به بدن ما فایده میرسانند.
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
دمنوش ها حاوی مقادیر زیادی ویتامین و مواد معدنی هستند، در بسیاری موارد شما میتوانید فواید بسیار بیشتری از یک دمنوش طبیعی نسبت به قرص ویتامین دریافت کنید.
اکنون به بررسی فوایدی که در استفاده از دمنوش به دست میاید اما درمصرف  قرص های ویتامین به دست نمیاید می پردازیم.


آبرسانی:

 با نوشیدن دمنوش شما به بدن خود آبرسانی میکنید. خیلی مواقع پزشکان و مشاوران تغذیه در خصوص نوشیدن بیشتر آب در طول روز توصیه هایی میکنند اگر برایتان نوشیدن تعداد زیاد لیوان آب در طول روز خوشایند نیست میتوانید با نوشیدن دمنوش در طول روز کمبود آب بدن خود را جبران کنید. در این صورت هم از خواص گیاه و هم از خاصیت آبرسانی دمنوش بهره مند میشوید.


بهانه با هم بودن:

 نوشیدن چای و دمنوش قسمت مهمی از زندگی و فرهنگ اجتماعی است و بهانه ای است برای باهم بودن در واقع چای یا دمنوش چیزی است که شما میتوانید همراه با اعضای خانواده، دوستان و یا همکاران  بنوشید و لذت باهم بودن را چند برابر کنید که این حس معنوی و روحی وقتی شما در کنار دیگر افراد قرار میگیرید به شما و دیگران منتقل میشود واین حس خوب و نشاط  در استفاده از قرصهای ویتامین وجود ندارد.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ


آرامش و انرژی:

چه همراه با جمع در هنگام صحبت کردن و یا دیدن دوستان و آشنایان دمنوش بنوشید و چه وقتی تنها در حال کار کردن یا مطالعه هستید این را بدانید که  دمنوش به شما در داشتن چند دقیقه حس آرامش و آسایش در طول روز، صبح یا آخر شب کمک میکند. نوشیدن یک فنجان دمنوش عصرها میتواند انرژی دوباره ای به شما برای ادامه ی روز بدهد و کاری کند که با احساس مثبتی خستگی طول روز را کنار بگذارید و به فعالیت خود ادامه دهید. تنوع موجود در طعم های دمنوش ها به نوشیدنی های ما از نظر طعم و عطرتنوع میدهد.


عطر خوش:

 استشمام عطر خوش تاثیر زیادی بر نشاط و حس آرامش دارد.  در موقع نوشیدن دمنوش شما از عطر و بوی گیاه لذت میبرید و رایحه ی لطیف و خوش بوی دمنوش به شما آرامش میدهد و شما از طریق حس چشایی خود رایحه ی یک یا چند گیاه که از دل طبیعت بیرون آمده اند را حس میکنید لذت میبرید در صورتی که این مورد هم در خصوص قرصهای ویتامین و مکمل ها اتفاق نمی افتد.
موارد گفته شده امتیازاتی است که نوشیدن دمنوش های طبیعی علاوه بر خواص و فواید غذایی خود برای شما دارند.

رسم رسوم خوب را احیا کنیم

استفاده از گیاهان دارویی سابقه ای به عمر بشر دارد در طب قدیم از دمنوش های گیاهی جهت رفع بیماری ها بهره میبردند، توصیه میشود استفاده از دمنوش را به عنوان فرهنگی کهن در خانواده خود احیا کنید و تاثیر آن را بر ارتقای سلامت خانواده خود ببینید. به دلیل رواج چایی استفاده از دمنوش های گیاهی رو به کاهش رفت. اما امروزه به علت بالا رفتن علم و دانش عمومی و شناخت مردم از داروهای شیمیایی استفاده از دمنوش های گیاهی برای ارتقا سلامتی بار دیگر رواج یافته است.