استیویا چیست؟ خواص و فواید شکر استیویا

شیرین‌برگ یا استویا ربودیان گیاه بومی آمریکای جنوبی است که در مناطق پاراگوئه و برزیل میروید و در آن مناطق به برگ عسلی معروف است.

شیرینی گیاه استویا  ۲۵۰ تا ۳۰۰ برابر دیگر گیاهان قندآور چون نیشکر و چغندر قند میباشد، این قند جایگزین مناسبی برای شیرین کننده‌های مصنوعی چون آسپارتام، سدیم ساخارین و سیکلامات بوده  و چون قابلیت جذب کمتری دارد به کاهش قند خون و فشار خون یاری می رساند.


شیرینی استویا با توجه به ترکیبات مختلف توسط بدن متابولیزه نمی‌شود، در نتیجه هیچ کالری تولید نمی‌کنند. مصرف استویا صفر کالری یک راه خوب برای یک رژیم غذایی سالم است. شیرین‌برگ میتواند برای بیماران دیابتی مفید باشد. مطالعات نشان می‌دهد که شیرین کننده‌های استیویا هیچ کالری یا کربوهیدراتی به رژیم غذایی اضافه نمی‌کنند.

ژاپن اولین کشور آسیایی است که استویا را به عنوان یک شیرین کننده در صنایع غذایی و دارویی استفاده کرده است؛ و اکنون این گیاه در ایران نیز کشت میشود و در بسیاری از مواد غذای قابل استفاده است.

بیشترین ترکیب موجود در استویا، ربودیوزید  A  است که در سال 2008 میلادی توسط سازمان غذا و داروی امریکا (FDA) به عنوان شیرین کننده بی خطر برای غذا اعلام گردید.


چرا استویا را جایگزین قند کنیم؟

استفاده از قند مضرات فراوانی دارد از جمله: چاقی ، دیابت و مشکلات قلبی مشکلاتی است که مصرف قند ایجاد میکند ، همچنین قند هیچ مواد مفیدی ندارد و کالری خالص است.

قند چه مضراتی دارد  و چطور باعث چاقی میشود؟

زمانی که یک ماده غذای شیرین مانند کیک یا شکلات میخورید، میزان گلوکز خونتان به سرعت بالا می‌رود. اگر این افزایش قند خون همچنان بالا برود منجر به مرگ می‌شود. خوشبختانه، بدن انسان دارای غده ای به نام پانکراس است که ماده یا هورمونی به نام انسولین ترشح میکند که این هورمون به سلولها فرمان می دهد گلوکز اضافی را جذب کنند. در عرض چند دقیقه سطح گلوکز خون به سطح عادی برمیگردد.

استویا در فروشگاه طعم نوش

 اما اغلب ما در طول روز خوراکی های شیرین زیادی استفاده میکنیم از جمله نوشابه ، آبمیوه های صنعتی کیک، شیرینی و ... و این مصرف بیش از حد مصرف روزانه بدن است. بنابراین، پانکراس دائماً در طول روز انسولین ترشح می‌کند. با ترشح مقدار زیاد انسولین سلولها به اثر این هورمون خنثی میشوند. در نتیجه خلاص شدن از گلوکز اضافی مشکل می‌شود و اصطلاحاً مقاومت به انسولین شکل می‌گیرد.

به علت مقدار گلوکز  بالای خون، انسولین به سلولها دستور میدهد تا چربی سوزی را متوقف کنند؛ سپس کبد قند اضافی را به چربی تبدیل می‌کند که این چربی بعداً وارد خون میشود تا سلولهای دیگری آن را جذب کنند. تجمع سلولهای چربی باعث اضافه وزن می‌شود.


مصرف استویا برای افراد دیابتی:

استویا هیچ کالری ای ندارد و میزان گلوکز خون و در نتیجه ترشح انسولین را تحت تاثیر قرار نمی دهد. به این ترتیب از خواص این گیاه این است که کسانی که از دیابت رنج می برند با دست بازتری می توانند از این ماده برای شیرین کردن غذای خود استفاده کنند.

بهترین راه حل چیست؟

اولین و مهمترین قدم برای زندگی بهتر، سالم تر و داشتن بدنی زیبا با اندام خوب، اصلاح شیوه زندگی است، ابتدا باید تصمیم بگیرید، مطالعه کنید، روش های اشتباه در زندگیتان را پیدا کنید و از همین امروز شروع کنید نه از شنبه.  به مواد غذایی که میخورید دقت کنید تا مقدار قند وارد شده به بدن خود را کنترل کنید.

از مواد مصرفی فراوری شده و کنسروی استفاده نکنید.

از ابمیوه های صنعتی استفاده نکنید.

یک جایگزین خوب برای قند پیدا کنید.

از شیرینی جات و کیک های خیلی شیرین دوری کنید.

این نکته را در نظر بگیرید که شیرینی جات اعتیاد اور هستند و زمانی که  این مواد را در سبد غذایی خود قرار میدهید میل خوردن به این مواد بیشتر و بیشتر میشود .

پس ابتدا کم کم این مواد غذایی را از برنامه خود حذف کنید و در مقابل خرید و نگه داری این مواد در خانه مقاومت کنید.


بهترین جایگزین برای قند چیست؟

استویا یک شیرین کننده طبیعی است که میتواند جایگزین  بسیار خوبی برای قند باشد، چون:

1.  یک شیرین کننده گیاهی است. 

2. صد در صد طبیعی است.

3. فاقد کالری است.

4. مناسب برای افراد دیابتی میباشد.

5. قابل استفاده در انواع شیرینی ها، غذا ها، و نوشیدنی های سرد و گرم است.

6. استویا همچنین دارای پروتئین، فیبر، کربوهیدرات­، فسفر، آهن، کلسیم، پتاسیم، سدیم، منیزیم، روی، ویتامین A وC  است.


عوارض جانبی استیویا:

استویا یکی از تنها اشکال طبیعی جایگزین قند موجود در بازار است. از آنجا که کاملا طبیعی است، باعث همان عوارض جانبی دیده شده در برخی شیرین کننده های مصنوعی مانند سردرد، سرگیجه و سایر مشکلات جدی تر نمی شود. مطالعات متعدد انجام شده هیچ ارتباطی بین استویا و هرگونه عوارض سوء بر روی سلامتی نشان نمی دهند. با این حال توصیه میشود در مصرف استیویا نیز مانند دیگر مواد غذایی اعتدال رعایت شود، به این صورت که:

هرساشه 1 گرمی معادل 5 گرم شکر و یا یک حبه قند است.

میزان مصرف روزانه حداکثر 2 ساشه به ازای هر 10 کیلوگرم وزن بدن است مثلا یک فرد 60 کیلوگرمی میتواند حداکثر روزانه 12 ساشه مصرف کند.

در صورت استفاده از سایر مواد غذایی حاوی استویا، مقدار استویا موجود لحاظ و متناسب با آن از میزان کمتری از این محصول استفاده نمایید.

استویا را چطور استفاده کنیم؟

اکنون استویا در فراورده هایی همچون نوشیدنی ها و شیرینی ها و مواد غذایی استفاده میشود که شما میتوانید از این مواد غذایی به جای مواد غذایی دارای قند مصنوعی استفاده کنید.

همچنین اگر مایل هستید میتوانید شکر استویا یا قرص استیویا را تهیه کنید و به چای، قهوه، دمنوش و سایر مواد غذایی خود اضافه کنید و مصرف کنید.

ترجمه و گردآوری: طعم نوش  • نویسنده : tamnoosh
  • منتشر شده در : دمنوش
  • تاریخ ایجاد : 2018-04-24

تگ ها :

ارسال نظر