چای ماچا چیست؟ و چه خواصی دارد؟

ماچا در واقع پودر چای سبز ژاپنی است. ماچا یک نوشیدنی اصیل ژاپنی است که قدمت 5000 ساله دارد این گیاه در سایه زیر سایبان کاشته میشود و توسط آسیاب های گرانیتی کاملا پودر میشود؛ قرار گرفتن گیاه در سایه باعث تولید مقدار بالای کلروفیل در گیاه میشود که باعث طعم شیرین و عطر ملایم در این نوشیدنی می شود، چای ماچا به صورت پودر شده مورد استفاده قرار میگیرد و این امر باعث میشود نهایت عصاره ی چای از آن خارج شود.

افرادی که برای دریافت آنتی اکسیدان از چای سبز استفاده میکنند میدانند که یک فنجان چای ماچا 10 برابر آنتی اکسیدان بیشتری نسبت به چای سبز دارد.

دستور تهیه ی انواع چای ماچا ( ماچا ساده، ماچا اسپرسو، ماچا لاته ) را در ویدئوهای انتهای مقاله مشاهده بفرمایید.

مهمترین فواید چای ماچا

سرشار از آنتی اکسیدان و ازجمله بهترین و قدرتمندترین آنتی اکسیدان EGCG

باعث افزایش سوخت و ساز بدن و کاهش وزن میشود.

تامین کننده ویتامین ث، سدیم، منیزیم، کروم و روی است.

سرشار از فیبر کلروفیل و ویتامین میباشد.

کمک به بهبود خلق و خو و تمرکز میکند.

آرامش بخش ذهن و بدن است.

پایین آورنده کلسترول بد و قند خون میباشد. 

چای ماچا نیروگاهی از آنتی اکسیدان است.

چای ماچا در فروشگاه طعم نوش


آنتی اکسیدان ها اثرات منفی رادیکال های آزاد را خنثی میکنند و از روند پیری جلوگیری میکنند. همچنین بر کاهش وزن، پیشگیری از سرطان، کاهش فشار خون، تنظیم قند خون، کاهش کلسترول و حذف چربی های بد اثر میگذارند.

یکی از مهمترین مزایای نوشیدن ماچا وجود مقدار بسیار بالای آنتی اکسیدان است به صورتی که در تحقیقات انجام شده مقدار آنتی اکسیدان در چای ماچا چندین برابر دیگر مواد غذایی مفید اندازه گیری شده است.


تحقیقی نشان داده که چای ماچا  137 برابرپلی فنول بیشتراز چای سبز دارد و همچنین 60 برابر آنتی اکسیدان بیشتر از اسفناج و 7 برابر شکلات تلخ با کیفیت بالا آنتی اکسیدان دارد.

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد این پلی فنل ها ممکن است اثر محافظتی در برابر برخی از انواع سرطان داشته باشند.


کافئین موجود در ماچا

کافئین باعث افزایش سطح هوشیاری و بالارفتن انرژی در بدن میشود وافزایش سوخت و ساز در بدن را نیز در پی دارد. ماچا نیز مانند قهوه دارای کافئین است با این تفاوت که زمانی قهوه مینوشید کافئین موجود در قهوه باعث بالا رفتن مقدار آدرنالین، کلوگز و انسولین در بدن میشود که باعث میشود در زمانی کوتاه انرژی افزایش یافته و پس از آن علائم استرس و بیخوابی به وجود آید؛‌ در صورتی که کافيین موجود در ماچا کم کم وارد بدن شده و انرژی بدن را در طی 3 تا 4 ساعت به طور مداوم بالا میبرد.

این چای برای افراد دیابتی و افرادی که به علت گرسنگی ضعف میکنند مناسب است، زیرا چای ماچا از آسیب به غدد آدرنالین جلوگیری میکند و در عین حال سطح کلوگز و انسولین را تنظیم میکند.

ماچا و کاهش وزن و لاغری

ماچا سوخت و ساز بدن را افزایش میدهد ، ماچا تقریبا بدون کالری است و گزینه مناسبی برای اضافه کردن به رژیم غذایی برای کاهش وزن است، ماچا میتواند سرعت سوخت ساز بدن را تا 4 برابر افزایش دهد و در کنار افزایش سوخت و ساز باعث کاهش چربی های بدن میشود که این تاثیر بسیاری زیادی در روند لاغری دارد؛ همچنین فشار خون و ضربان قلب  را بالا نمیبرد.


ماچا و تری گلیسرید

زمانی که تری گلیسرید در بدن بالا میرود بدن آن را به عنوان چربی ذخیره میکند، چای سبز ماچا دارای مقدار بالای پلی فنون است و این ماده باعث حل شدن تری گلیسرید در بدن میشود، به این معنا  که اگر به صورت منظم ماچا مصرف کنید چربی های بدن کاهش می یابد.

سایر فواید ماچا

آرامش بخش: روش کاشت خاص ماچا که در سایه انجام میشود باعث افزایش ال تیانین میشود، امینو اسیدی  که باعث تعادل کافئین می شود.  احساس آرامشی بدون حس خواب آلودگی ایجاد میکند.

عملکرد مغز: ال تیانین موجود در این چای باعث بهبود عملکرد مغز و افزیش قدرت تمرکز میشود.

مقابله با سرطان: ماچا دارای مقادیر بالای آنتی اکسیدان است که میتواند باعث از بین رفتن سلول های سرطانی شود.

افزایش قدرت ایمنی بدن: چای ماچا مانند آنتی بیوتیک طبیعی باعث مقابله با رادیکال های آزاد در بدن میشود و باعث بالا بردن قدرت ایمنی بدن میشود.

سم زدایی: مقدار بالای کلروفیل در ماچا باعث می شود بدن از شر مواد سمی، مواد مضر و فلزات سنگین راحت شود.

محافظت از پوست: ماچا با دارا بودن مقادیر بالای آنتی اکسیدان ها با آسیب های رادیکال های آزاد بر روی پوست مبارزه میکند و روند پیری پوست را کاهش میدهد.


نحوه درست کردن ماچا به روش سنتی ژاپنی

مطابق ویدئوی زیرابتدا یک گرم پودر ماچا را داخل کاسه ریخته سپس آب گرم به آن اضافه کرده و با همزن مخصوص بامبو 2 تا 3 دقیقه هم بزنید تا حباب های کوچک روی چای ایجاد شود البته میتوانید از هم زن برقی یا چنگال نیز استفاده کنید. چای آماده شده را در فنجان ها ریخته و میل کنید.

چای ماچا و لوازم در فروشگاه طعم نوش

ویدئوی تهیه ی ماچا و ماچا اسپرسو و ماچا لاته را مشاهده بفرمایید.

ماچا اسپرسو

ماچا اسپرسو نوشیدنی ای مورد توجه علاقه مندان به اسپرسو و ماچا میباشد. این نوشیدنی از ترکیب چای ماچا و اسپرسو میباشد که میتواند با شیر و شیر کف دار همراه شود و نوشیدنی ای ویژه و بسیار خوشمزه برای کسانی باشد که به دنبال طعم های ویژه هستند. طرز تهیه ی ماچا اسپرسو سرد را در ویدئوی زیر مشاهده بفرمایید.

ماچا لاته 

ترکیب چای ماچا و شیر ترکیبی خوشمزه برای دوستداران ماچا است که در ویدوئوی زیر طرز ایجاد طرح و شکل ماچا لاته را مشاهده میکنید که  با طعمی بسیار متفاوت و خوشمزه میباشد.تگ ها :

ارسال نظر

دسته بندی بلاگ