چطور قهوه ترک درست کنیم؟

قهوه ترک نوعی از سرو قهوه میباشد که درجه پودر کردن قهوه و سرو آن متفاوت با قهوه اسپرسو و فرانسه است. در این قهوه از دانه قهوه برشته شده و کاملا پودرشده استفاده میشود.

برای تهیه قهوه ترک به ازای هر نفر یک قاشق مربا خوری سر پر و یک فنجان آب سرد استفاده میشود، این مواد در قهوه جوش که در زبان ترکی ایبریک یا جذوه گفته میشود ریخته میشود.قهوه ترک در ایران

قهوه ترک که در کشور ما خیلی محبوب است  گفته میشود توسط مردم ترکیه ابداع شده و سپس  وارد فرهنگ ما شده است. قهوه ترک و ارمنی تقریبا به یک روش درست میشوند. در این مقاله ما سعی میکنیم طرز تهیه قهوه ترک را به روش سنتی که  در ترکیه تهیه و سرو میشود به شما بیاموزیم.

اگر شما به کشور ترکیه سفر کرده باشید با این نوع قهوه آشنا هستید، با ما همراه باشید ما میخواهیم طرز تهیه این قهوه را به صورتی که در کشور ترکیه تهیه و سرو میشود به شما بیاموزیم.


تهیه  پودر قهوه ترک:

ابتدا باید یک قهوه خوب و با کیفیت ترک تهیه کنید، میتوانید خودتان در منزل آن را کاملا آسیاب کنید و یا از پودر قهوه آماده استفاده کنید.  اگر از برند های معروف قهوه ترکیه ای  که درجه رست و پودر آن کارشناسی شده تهیه کنید بسیار بهتر است.

وسایل مورد نیاز:

برای تهیه قهوه به پودر قهوه، آب، قهوه جوش، یک قاشق کوچک و منبع حرارتی نیاز داریم. شکر را هم در صورت تمایل میتوانید اضافه کنید.


مراحل درست کردن قهوه سنتی ترک:

1.       آب، شکر و قهوه را در ظرف مناسب با هم مخلوط کنید. البته اگر بخواهید قهوه با کیفیت بالا تهیه کنید بهتر است زیاد شکر اضافه نکنید و اگر قهوه را شیرین دوست دارید در مرحله اخر شکر را به قهوه اضافه بفرمایید.

2.      از یک قاشق کوچک برای هم زدن استفاده کنید و مواد را کاملا هم بزنید تا یک دست شود.

3.     نکته بسیار مهم در درست کردن قهوه ترک این است که برای ایجاد کف بیشتر زمانی که قهوه را روی حرارت قرار دادید هم نزنید، هم زدن باعث میشود قهوه کف نکند.

4.     این مخلوط را روی حرارت متوسط قرار دهید تا به جوش نزدیک شود. این مرحله 3 تا 4 دقیقه طول میکشد پس بهتر است مراقب قهوه باشید.

5.     قهوه را روی حرارت زیاد قرار ندهید ؛ به آن فرصت کافی برای دم کشیدن و  آماده شدن بدهید.

6.      زمانی که قهوه شروع به گرم شدن میکند حباب های کوچک روی آن شکل میگیرد و کف فوم مانندی، روی قهوه را میپوشاند از قاشق استفاده کنید و کف روی قهوه را داخل دو فنجان بریزید و قهوه را دوباره روی حرارت قرار دهید.

7.  وقتی قهوه به جوش نزدیک میشود قبل از اینکه شروع به غل زدن کند مجدد روی آن کفی ایجاد میشود، آن کف را هم با قاشق از روی قهوه بردارید و دوباره قهوه ی بدون کف را روی حرارت قرار دهید. به طور خلاصه با برداشتن هر بار کف از روی قهوه کف بیشتری به دست می آورید که همان فوم قهوه است و فوم بیشتری به دست می آورید.

8.     قهوه جوش را دوباره برای 15  تا 20 ثانیه روی حرارت قرار دهید سپس بقیه قهوه را به فنجان ها اضافه کنید.

در صورتی که به نوشیدنی چای هم علاقه مند هستید، طرز تهیه ی چای هم مانند قهوه نکاتی دارد که میتوانید در مقاله ی طرز تهیه چای دلچسب بخوانید.


طرز سرو کردن قهوه:

1.       قهوه ترک همیشه همراه آب سرو میشود. چون یه قلپ آب قبل از خوردن قهوه باعث میشود مزه بد دهان شما از بین برود و شما بتوانید طعم واقعی و اصیل قهوه را حس کنید.

در کشور ترکیه معمولا این قهوه همراه یه شیرینی مثل شیرینی سنتی و یا یک تکه شکلات سرو میشود.

2        نکته مهم دیگر در سرو قهوه ترک این است که اگر این قهوه را برای پذیرایی از مهمانانتان آماده کردید، باید اولین فنجان را به بزرگتر مهمان جمع تعارف کنید. این یک رسم خوبی برای احترام به بزرگتران محسوب میشود.

3       قهوه ترک معمولا فشرده تراز  قهوه های فیلتر شده است و فقط یک فنجان خورده میشود.

4       قهوه ته نشین شده در فنجان معمولا خورده نمیشود و برای گرفتن فال استفاده میشود.قهوه جوش:

قهوه جوش که در زبان ترکی ایبریک یا جذوه گفته میشود کفی پهن تر و در قسمت دهانه باریک میشود؛ معمولا از جنس مس است البته میتوانید قهوه جوش با جنس های دیگر را نیز استفاده کنید. ولی ظروف مسی برای استفاده مناسب تر است و بیشتر توصیه میشود زیرا ظروف مسی حرارت را به طور مساوی به تمام سطح ظرف انتقال می دهد و باعث میشود قهوه بهتر دم بکشد، در نتیجه شما قهوه بهتر و با کیفیت بالاتری داشته باشید.

شکل خاص  قهوه جوش که در دهانه باریک تر میشود باعث شکل گرفتن فوم بهتری برای قهوه شما میشود.


  • نویسنده : tamnoosh
  • منتشر شده در : قهوه
  • تاریخ ایجاد : 2018-05-13

تگ ها :

ارسال نظر